A kvantum számítógépek úgy megpörgethetik a bitcoin bányászatot, hogy az ASIC gépek csak pislognak majd, mint hal a vízben.
A kvantum számítógépek olyan gyorsan változtatják meg a bitcoin bányászat világát is, hogy a jelenlegi technológia nehezen tud lépést tartani velük. Az ASIC gépek hamarosan elavulttá válhatnak a kvantum és klasszikus technológiák hibridjei mellett. Így valószínű, hogy a jövő bitconjai és kriptovalutái már nem olyanok lesznek, mint a ma bitconjai. A cikk részben a Cointelegraph cikke alapján készült.
Kvantum számítógépek: A bányászok új csodafegyvere
A bitcoin bányászat eddig is egy kicsit olyan volt, mint egy különc tudós laboratóriuma: tele bonyolult számításokkal, furcsa eszközökkel és rengeteg villanyszámlával. Idáig az ASIC gépek (amelyek speciális célokra kitalált szuper számítógépek) uralták a terepet. Most azonban jönnek a kvantum számítógépek, amik úgy felforgatják a dolgokat, mint egy kamasz a frissen kitakarított szobát. Ezek a kvantum masinák képesek futtatni Grover algoritmusát, ami olyan, mintha Polgár Judit versenyezne a kezdő sakkozók versenyén. Szóval, ha eddig azt hitted, hogy neked szuper menő bányagéped van, akkor várj, amíg ezek a kvantum srácok beszállnak a buliba!
A bányászat: Amikor a rejtvények egyre nehezebbek lesznek
A bitcoin bányászat során a kriptográfiai rejtvények megoldása folyamatosan nehezedik, hogy fenntartsák a blokklánc decentralizált jellegét. Olyan, mintha a játékfejlesztők direkt meg akarnának szívatni. Ez azt jelenti, hogy a bányászati eszközök fejlődésével, a „rejtvények megfejtése” is egyre bonyolultabbá és időigényesebbé válnak. Ennek célja az, hogy a blokkok kibányászása átlagosan tíz percet vegyen igénybe, függetlenül a bányászat technológiai fejlődésétől. De a kvantum számítógépek jönnek, és ők más szabályok alapján játsszák a „játékot”. Ezek az eszközök képesek lehetnek olyan gyorsan megoldani a rejtvényeket, hogy a hagyományos hardverek már nem tudnak lépést tartani a növekvő nehézségi szinttel. A hagyományos bányászgépek hozzájuk képest csak egy C64-es gép teljesítményét tudják nyújtani. Vagy annyit sem. Ennek eredményeként a bitcoin bányászat jelenlegi formája teljesen átalakulhat, és új kihívásokkal kell szembenézni.
A kvantum bányászat: A technológia következő szintje
A bányászat következő nagy lépése a kvantum és klasszikus hibrid kriptovaluta bányászati eszközök megjelenése lehet. Kicsit olyan ez, mint a ma már ismert hibrid autók. Ezek az eszközök kihasználnák a kvantum mechanika erejét, úgy, hogy közben továbbra is a hagyományos számítógépes technológiát alkalmaznák. Ez a megközelítés lehetővé tenné a bányászok számára, hogy a kvantum mechanika előnyeit ötvözzék a jelenlegi bináris rendszerek megbízhatóságával. Az ilyen típusú bányászat révén a hatékonyság drámai módon növekedhet, ami végül az ASIC-k teljes elavulásához vezethet. A kvantum mechanikai alapú bányászat által biztosított előnyök kihasználása óriási versenyelőnyt jelentene azok számára, akik először alkalmazzák ezt a technológiát. Azonban ez a jövőbeli lehetőség számos technológiai kihívást is tartogat.
Kvantum kihívások és a jövő bányászai
Bár a kvantum számítógépekben rejlő potenciál lenyűgöző, számos akadály áll még előttünk, mielőtt széles körben elterjedhetnének. Az egyik legnagyobb kihívás az, hogy ezek a számítógépek jelenleg még nem elég érettek a gyakorlati alkalmazásokhoz. Kicsit olyanok, mint a kamaszok: félig felnőttek, de még gyerekként élik a mindennapjaikat. Bár elég menő lenne kvantum géppel bányászni, még mindig sok kihívás van, amit meg kell oldani, mielőtt ezek a gépek teljesen átvennék az uralmat. A biztonság kérdése például egy nagy falat. Elvégre senki sem szeretné, ha a blokkláncot olyan könnyen feltörnék, mint egy műanyag lakatot. Emellett a bányászati közösségnek is alkalmazkodnia kellene az új technológiához, amely teljesen átalakíthatja a jelenlegi gazdasági és technológiai rendszereket. A kvantum számítógépek fejlesztése és integrálása tehát nem csak technológiai, hanem gazdasági és szabályozási kihívásokkal is szembeállítja a bányászatot.
Kvantum számítógép vs hagyományos számítógép
Ha neked is kínai volt ez az egész kvantum izé, akkor jöjjön egy kis magyarázat, hátha érthetőbb lesz így a cikk. A kvantum számítógépek és a hagyományos számítógépek közötti fő különbség az, hogy milyen módon kezelik az adatokat és végzik a számításokat. A hagyományos számítógépek bit-alapúak, ami azt jelenti, hogy az információt -és ez fontos- 0 vagy 1 értékek formájában tárolják és dolgozzák fel. Ezzel szemben a kvantum számítógépek kvantumbitek (qubit) segítségével működnek, amelyek egyszerre vannak 0 és 1 állapotban. Ez a jelenség a szuperpozíció. Ezen kívül, a kvantum számítógépek képesek kihasználni a kvantum összefonódást is, ami azt jelenti, hogy a qubit-ek egymással összefonódva képesek együttesen dolgozni, így gyorsabb és hatékonyabb számításokat végezhetnek.
Ezzel a technológiával bizonyos problémák, amelyeket a klasszikus gépek hosszú idő alatt oldanak meg, kvantum számítógépekkel jelentősen gyorsabban oldhatók meg. Tehát míg a hagyományos gépek egy sor lineáris lépést végeznek, addig a kvantum gépek párhuzamosan sok lépést tudnak végrehajtani, ami különösen hasznos lehet komplex számításoknál és kriptográfiai feladatoknál. Nagyon eltúlozva a jelenlegi gépek olyanok, mintha csak DOS lenne az oprendszerük. Aki nem ismeri, a DOS valós üzemmódban működött, azaz egyszerre, egy időben csak egy program futott rajta. Ha elindítottál egy játékot a Total Commanderben, akkor az a játék futott és kész. Míg a kvantumgépek mintha a Windowst, vagy vmelyik modern Linuxot futtatnák, ami virtuális üzemmódban működik. Azaz -ahogy már kb mindenki ismeri-, egyszerre, egy időben több program is fut. Pl most nálam 1 mag bányászik, a maradék két szál meg futtatja a Chromot, a Brave böngészőt, a Xed-et (egy egyszerű szövegszerkesztő) és a Nemo-t, ami egy fájlkezelő program.
Mit gondolsz, mennyire fogja megváltoztatni ez az új technológia a kiptobányászatot? Véleményed elmondhatod Discord szerverünkön.