Miközben az amerikai Fed épp csökkenti a kamatokat, a japán jegybank a kamatemeléssel veszélyt jelent a kriptovalutákra, a BTC meg zuhanórepülésben van.
A Fed és a BOJ eltérő monetáris politikája feszültséget okozhat a devizapiacon, ami a jen erősödéséhez és a kockázatos eszközök, például a kriptovaluták árának csökkenéséhez vezethet. 15:15 óta több, mint 1700 dollárt gyengült a bitcoin -írja a Coindesk.
Mi ez a nagy hajcihő a kamatok körül?
Gondoltad volna, hogy a jegybankok kedvenc játékszere a kamatok babrálása? Ez náluk olyan, mint egy titkos gomb, amit ha megnyomnak, a piacok úgy ugranak, mint a macskák a porszívó hangjára. A japán jegybank, a Bank of Japan (BOJ) most éppen ezen a gombon tartja az ujját. Arra készül, hogy megemelje a kamatokat. Ez nagy szó, mert Japánban a kamatok eddig olyan alacsonyak voltak, hogy a közelükben még a fű se nőtt. Nagyjából 20 éve stagnálnak a nulla körül. Amikor Kazuo Ueda, a jegybank kormányzója, bejelentette, hogy „ha úgy alakul, emelünk”, az olyan volt, mintha egy régi, rozsdás légiriadós hangszóró váratlanul felüvöltene a belváros közepén. És mi történt erre? A kriptovaluták, például a bitcoin, már előre elkezdtek esni, mint egy kő, amit a szikla széléről dobnak le.
Jenerálj még több jent!
A jen, Japán nemzeti valutája, most olyan menő, mint egy bakelit lemez, amiről kiderül, hogy mégiscsak divatba jön megint. Ueda kijelentése után a jen egyre keresettebb lett, ami egy kicsit megmozgatta a valutapiacokat. Ez a történet itt azért izgalmas, mert a „yen carry trade” nevű jelenségnek -amit úgy kell elképzelni, mintha egy gazdag nagybácsi kölcsönadná a pénzét nulla kamatra, hogy te aztán vegyél belőle egy csomó szuper dolgot- most úgy néz ki, mintha vége lenne. Mindenki próbál megszabadulni a magas kockázatú eszközöktől, amikre eddig kölcsönkért jennel tettek szert. Az eredmény? A kriptovaluták ára is csökkenni kezdett, a bitcoin például zuhant. Nem egy dráma, de ha te vagy a „holder” (aki a kriptovalutáit hosszú távon tartja, és hisz a fényes jövőben), akkor lehet, hogy most egy picit összerándult a gyomrod.
A Fed és a kamatvágás varázslata
Miközben Japán épp kamatemelést emelget, az USA központi bankja, a Fed épp azon töpreng, hogy hogyan csökkentse a kamatokat. Ez olyan, mintha a Fed egy jószándékú nagynéni lenne, aki megpróbál mindenkit megnyugtatni, miközben Japán meg az a szigorú nagypapa, aki inkább megemeli a szemöldökét és a kamatlábat egyszerre. Ha a Fed csökkenti a kamatokat, a dollár kamatkülönbsége a jennel szemben is csökken, így egyre többen fognak visszamenekülni a jenhez. Na, és mit jelent ez a kriptókra nézve? Nos, nézz rá a fenti 5 perces chartra és meglátod! Persze általánosságban igaz az, hogy ha a pénz olcsóbb lesz, az eszközök, mint a bitcoin, drágulni szoktak, de most annyi minden történik, hogy senki sem tudja, mi lesz a vége.
A „yen carry trade” mint régi jó ismerős
A „yen carry trade” már nem új gyerek, de most mindenki róla beszél. Ez egy régi trükk, ahol olcsó jent kölcsönöznek, és magasabb hozamú dolgokba fektetnek. De most, hogy a jen kezd divatba jönni, mintha egy ősrégi popsláger újra toplistás lenne, ez az egész kockázatos buli kezd összeomlani. Arthur Hayes, a BitMEX kriptotőzsde társalapítója és minden pénzügyi világ nagy megmondója figyelmeztet: ha a központi bankok nem kezdenek el pénzt nyomtatni, akkor hamarosan mindenki úgy fog futni, mint a rémült csirkék a farmon, amikor meglátják a kést a gazdasszony kezében. Ez pedig nem jó hír a kriptovalutáknak, akik már most is próbálnak túlélni ebben a gazdasági káoszban.
Mi lesz a kriptopiaccal?
A kriptopiac most úgy fest, mintha valaki lenyomta volna a kormánybotot a repülőgépen. Zuhanunk lefelé. A japán kamatemelések miatt a „long pozíciók” (olyan befektetések, amelyek áremelkedésre játszanak) tartói lehet, hogy kétszer is meggondolják, merre tovább. A „short pozíciók” (olyan befektetések, amelyek árcsökkenésre játszanak) viszont éppen élvezik ezt a felfordulást. Ha valaki egyszerű, nyugodt befektetést keres, az lehet, hogy inkább nyúljon a takarékbetétkönyvhöz, de azok, akik a kriptókban látják a jövőt, jobb, ha bekötik a biztonsági övet.
Te mit gondolsz, ez csak egy medvecsapda, vagy tényleg elkezdődött a medvepiac? Véleményed elmondhatod Discord szerverünkön.