A kriptovaluták elfogadottsága lendületesen növekszik

A kriptovaluták globális elismertsége folyamatosan erősödik, amit egyes szabályozási lépések és árfolyamrekordok is erősítenek. A 2025-ös év az intézményi és kisbefektetők számának ugrásszerű növekedését hozhatja.

Iránymutató szabályozások

A 2024-es év mérföldkövet jelentett a kriptovaluta-piac szabályozási környezetének fejlődésében, különösen Európában és Ázsiában. Az Európai Unióban életbe lépett a Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA), amely az első átfogó kriptovaluta-szabályozási keretrendszer. Ezzel párhuzamosan Szingapúr is felhívta magára a figyelmet „kockázat-arányos” szabályozásával, amely növelte az engedélyek számát és az iparági szereplők aktivitását. Ezek a lépések nemcsak bizalmat ébresztenek a piacon, hanem vonzóbbá teszik azt mind a retail, mind az intézményi befektetők számára -írja a Cointelegraph.

Intézményi felhajtóerő

A bitcoin-alapú, tőzsdén kereskedett alapok (ETF) már 2024 végére jelentős intézményi érdeklődést generáltak. Ezek az ETF-ek, amelyek a hagyományos pénzügyi intézmények számára is egyszerűbbé tették a bitcoinba való befektetést, már közel 110 milliárd dolláros értéket értek el. Az ilyen típusú befektetések elősegítik a bitcoin elfogadását, és erősítik annak értéktároló eszköz státuszát. A wyomingi szenátor, Cynthia Lummis által kezdeményezett Bitcoin Act is hozzájárulhat a kriptovaluta elfogadásához azáltal, hogy egy stratégiai bitcoin-tartalék létrehozását javasolja az Egyesült Államok számára.

Alacsony jövedelmű országoknak segít a stabilcoin

Az alacsony és közepes jövedelmű országok, mint India, Nigéria és Indonézia, már 2024-ben is vezető szerepet játszottak a kriptovaluta-adopcióban. A stabilcoinok (olyan digitális eszközök, amelyek árfolyama egy stabil eszközhöz, például a dollárhoz kötött) valós használati esetei, valamint a bitcoin ETF-ek debütálása további lendületet adtak ezeknek a régióknak. Ezekben az országokban a kriptovaluták gyakran a hagyományos pénzügyi rendszerek hiányosságainak ellensúlyozására szolgálnak, például pénzügyi betagozódási lehetőséget biztosítanak a banki hozzáféréssel nem rendelkező lakosság számára.

A kriptovaluták helye a jövő pénzügyi rendszerében

A kriptovaluták, különösen a bitcoin, egyre inkább potenciális tartalékeszközökként jelennek meg. Egyes szakértők szerint -ha szélesebb körben elfogadottá válik a nemzeti tartalékokban- az alapvetően átalakíthatja a globális pénzügyi rendszert. El Salvador már 2021-ben törvényes fizetőeszközként vezette be a bitcoint, amely azóta is jelentős bevételt generált az ország számára. Hasonló kezdeményezések más országokban tovább növelhetik a kriptovaluták integrációját a hagyományos gazdaságokban.

Hozzászólnál a témához? Írd meg véleményed Discord szerverünkön.