Amerika bitcoin tartalékot épít?

A Bitcoin Reserve Act elfogadása a kriptovaluták piacát alapjaiban változtathatja meg, Trump elnök bejelentései pedig egy új szuperciklust vetítenek előre. A stratégiai tartalék létrehozása nem csak az Egyesült Államokban, hanem világszerte hatással lehetne a gazdaságra.

Új irány az amerikai kriptopolitikában

Az Egyesült Államok leendő elnöke, Donald Trump komoly lépéseket fontolgat a Bitcoin nemzeti tartalékként való alkalmazása érdekében. A Bitcoin Reserve Act, amelyet Wyoming szenátora, Cynthia Lummis mutatott be, lehetőséget adna az amerikai kormánynak, hogy évi 200 000 BTC vásárlásával egy 1 millió Bitcoinból álló tartalékot hozzon létre. Ez az állomány 20 évig maradna érintetlenül, ezzel erősítve a valuta stratégiai szerepét. Az elképzelés mögött álló támogatók szerint ez a lépés stabilabbá tenné a kriptovalutákat. Ellenlábasai szerint viszont az amerikai közvagyont jelentős kockázatnak tennék ki -írja a Cointelegraph.

Nemzetközi versenyfutás indult

Nemcsak az USA foglalkozik a Bitcoin tartalékként való alkalmazásának gondolatával. Hasonló törvényjavaslatok jelentek meg Texasban és Pennsylvaniában, míg nemzetközi szinten Oroszország, Thaiföld és Németország is mérlegeli a lehetőséget. A Bitcoin tartalék létrehozása globális versengést indíthat el, melynek során az államok megpróbálnak minél nagyobb részt biztosítani maguknak a korlátozott mennyiségben elérhető kriptovalutából. Ha ez a folyamat elindul, a hagyományos négyéves „halving” ciklus (a bitcoin kibocsátásának felére csökkentése, amely befolyásolja az árakat) teljesen megszűnhet.

Szuperciklus vagy újabb buborék?

A kriptovilágban sokan úgy vélik, hogy a Bitcoin Reserve Act bevezetése elindíthat egy új szuperciklust, amely felváltja a hagyományos boom-bust ciklusokat. Iliya Kalchev, a Nexo elemzője szerint ez a törvényjavaslat a Bitcoin globális pénzügyi eszközként való elismerését jelentené. Azonban a kriptotörténelem során minden ciklusban felmerült már az a narratíva, hogy „ez most más lesz”. Bár a politikai és gazdasági feltételek most különösen kedvezőek, még mindig nagy a bizonytalanság a törvényjavaslat jövője körül.

Jogi akadályok és politikai kihívások

Egy esetleges elnöki rendelet gyorsan elindíthatná a bitcoin tartalékképzést, de hosszú távú stabilitást csak egy törvény biztosíthat. Az amerikai kongresszusban jelenleg republikánus többség van, ami kedvezhet a törvényjavaslat elfogadásának. Ugyanakkor még néhány republikánus képviselő is szembefordulhat a törvénnyel, főként a progresszívek részéről érkező kritikák miatt, akik szerint ezzel a közpénzt a bitcoin-holderek (Bitcoin-t birtokló személyek vagy intézmények) gyarapítására fordítanák. A jelentős politikai szakadék miatt a javaslat sorsa továbbra is bizonytalan.

Adófizetőként támogatnál egy ilyen döntést? Írd meg véleményed Discord szerverünkön.