Augusztus 22-én a bitcoin tranzakciós díjak közel 940%-kal nőttek, köszönhetően a megnövekedett hálózati igényeknek és a felhasználók kétségbeesett próbálkozásainak, hogy még időben elküldjék kriptójukat.
Augusztus 22-én a bitcoin tranzakciós díjak hirtelen megugrottak, ami komoly fejtörést okozott a felhasználóknak. Szerencsére a díjak gyorsan visszaestek, de a bányászok új lehetőségek után kutatnak. Lehet, hogy hamarosan már nem csak bitcoinokat, hanem mesterséges intelligenciát is „bányásznak” -írja a Cointelegraph.
Amikor a bitcoin díjak az egekbe szöknek
Ismerős az az érzés, amikor vásárolsz valamit online 900 Ft-ért, majd a rendelés leadásakor szembesülsz azzal, hogy a házhoz szállítás majdnem 2000 Ft? Valami hasonlóval találkoztak nemrég a bitcoin felhasználók, csak egy sokkal durvább „szállítási díjjal”. Augusztus 22-én a bitcoin tranzakciós díjak 937,7%-kal emelkedtek. Olyan ez, mintha a kormány hirtelen kivetett volna egy profitadót az online vásárlásokra. Az alig 0,74 dolláros díjak helyett hirtelen 7,679 dollárt kértek el egy tranzakcióért. A bitcoin hálózata úgy túlterhelődött, mint egy Black Friday-es online áruház, ahol mindent kiárusítanak, és az oldal nem bírja a terhelést. Tudjátok: a vásárlók ilyenkor hajtanak végre DDoS támadást 😜. Ez a dráma nemcsak a felhasználókat sokkolta. Még a bányászok is döbbenten nézték, ahogy a BTC ömlik a zsebükbe, mint egy jól megérdemelt bónusz.
Hálózati „DDoS”: a kripto-világ Black Friday-je
Hogy az is értse, aki egyáltalán nem használja a BTC-t, itt egy nagyon leegyszerűsített magyarázat, mielőtt konteókat kezdenénk gyártani. A bitcoin hálózatban minden tranzakció díjat von maga után, amit a bányászok zsebelnek be, hiszen ők a blockchain hősies hitelesítői. De mi történik, ha mindenki egyszerre akar utalni? A hálózat túlterhelődik, és a díjak úgy nőnek, mint a pékárak az infláció közepén. Augusztus 22-én éppen ez történt, amikor a hálózat iránti kereslet akkora lett, hogy a díjak elszabadultak. Hiszen sokan akartak BTC-t utalni. Ez odáig fajult, hogy egyes felhasználók nevetséges összegeket fizettek, csak hogy átmenjen a tranzakciójuk. Például valaki 0,5 BTC-t fizetett, hogy elutaljon 0,55 BTC-t – szóval a „duplázott”.
A bitcoin díjak visszaesnek, de ez többször előfordulhat
Szerencsére, ahogy jött a vihar, úgy el is csendesedett: augusztus 23-án a bitcoin tranzakciós díjak visszaestek, és már csak 0,34 dollárt kértek el egy tranzakcióért. Itt nem volt másról szó, mint arról, hogy a hálózat iránti kereslet csökkent. Így a díjak is visszaestek, mint egy forró nyári nap után a hőmérséklet. Mindenki fellélegezhetett, hiszen végre nem kellett azon görcsölni, hogy vajon a wallében van-e elég BTC az utalásra. Azonban ne dőljünk hátra túlságosan, mert a bitcoin világában a dolgok olyan gyorsan változnak, mint a tőzsdei árfolyamok. Egyik nap olcsón utalsz, másnap pedig a walleted sírva fakad. Vond le a tanulságot: ne hagyd az utolsó pillanatra a BTC-d utalását, különben lehet, hogy a walleted tartalmának a felét utalásra költöd.
A bányászat jövőbeli lehetőségei: bitcoin és/vagy mesterséges intelligencia?
Miközben a bitcoin tranzakciós díjak hol az egekben, hol a föld alatt járnak, a bányászok új kalandokat keresnek. A VanEck nevű befektetési cég szerint, ha a bányászok részben átállnak a mesterséges intelligencia (MI) és a szuperszámítógépek (HPC, High Performance Computing) támogatására, akkor 2027-re akár 13,9 milliárd dollárnyi éves többletbevételt is szerezhetnek. Képzeld el, hogy a jövőben a bányászok nem csak blokkokat hitelesítenek, hanem az AI világát is építik. Lehet, hogy a jövő bányászai már nem csak bitcoinokat, hanem mesterséges intelligenciákat is „építenek” (hello chatGPT!)? Szóval a bányászat egy új korszakba léphet, ahol nem csupán érmék, hanem az egész MI univerzuma is az ő kezeik között formálódik. Üdv a Mártixban!
Mit gondolsz, a bányászat jövője tényleg erre tart? Véleményed elmondhatod Discord szerverünkön.