Az arany és a bitcoin egyre fontosabb szerepet töltenek be a befektetők portfóliójában, mivel sokan ezeket az eszközöket tekintik biztonságos menedéknek a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságokkal szemben.
A geopolitikai feszültségek hatása
Az elmúlt években világszerte növekvő geopolitikai bizonytalanságok arra késztették a befektetőket, hogy alternatív eszközökbe helyezzék bizalmukat. Az arany és a bitcoin kiemelkedtek ezen eszközök közül, mivel történelmileg is menedéknek számítottak a pénzügyi instabilitás idején. A 2022 óta fennálló politikai és gazdasági feszültségek tovább növelték az érdeklődést ezek iránt a befektetések iránt. Az inflációval kapcsolatos aggodalmak is közrejátszanak a trend erősödésében, mivel sokan a hagyományos valuták értékvesztésétől tartanak. Emellett a magas államháztartási hiányok és a kormányzati eladósodás tovább fokozzák a félelmeket. Ezek a tényezők erős alapot biztosítanak az arany és bitcoin iránti kereslet tartós növekedéséhez. A JPMorgan jelentése szerint ez a tendencia nemcsak rövid távú reakció, hanem hosszú távú szerkezeti változást is jelenthet -írja a Cointelegraph.
Intézményi befektetők növekvő érdeklődése
Az intézményi befektetők, például nyugdíjalapok és alapkezelők, egyre nagyobb részesedést szánnak a bitcoinra és az aranyra. Az ismert befektető, Paul Tudor Jones, már korábban is kiemelte, hogy a hosszú távú inflációs kockázatok miatt a „long pozíciók” (vásárlási pozíciók) fenntartása indokolt. Az Egyesült Államok egyes államai szintén bitcoin vásárlásába kezdtek, hogy pénzügyi stabilitásukat erősítsék. Az ilyen lépések hitelesítik a kriptovalutát, és szélesebb körű elfogadását eredményezhetik. Emellett a bitcoin határidős piacain (futures) megugrott a nyitott pozíciók száma, ami azt jelzi, hogy a befektetők egyre inkább úgy tekintenek rá, mint aranyhoz hasonló értékmegőrző eszközre. 2024-ben a bitcoin határidős szerződések piaci értéke 18 milliárd dollárról 55 milliárd dollár fölé emelkedett, ami a kriptovaluta iránti növekvő keresletet mutatja.
A kripto ETF-ek szerepe
A kriptovaluta alapú tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) szintén jelentős szerepet játszanak a piac növekedésében. Az ETF-ek lehetőséget adnak a kisebb befektetőknek, hogy egyszerűen és biztonságosan fektessenek bitcoinba. JPMorgan adatai szerint 2024 szeptemberében a bitcoin ETF-ek újra beáramló tőkét vonzottak, miután augusztusban csökkenés volt tapasztalható. Novemberre a bitcoin ETF-ek piaci értéke meghaladta a 100 milliárd dollárt, ami történelmi csúcsnak számít. Az elemzők szerint ezek az ETF-ek olyan piaci szereplőket is vonzanak, akik korábban nem foglalkoztak kriptovalutákkal. A Citi decemberi jelentése szerint az ilyen befektetések növekedése a bitcoin további árfolyam-emelkedését is előrevetítheti.
Az infláció és adósságok hatása
A kormányzati kiadások és adósságállományok növekedése sokakat aggodalommal tölt el, mivel ezek az infláció hosszú távú emelkedését vetítik előre. Ez a félelem további lökést adott az arany és a bitcoin iránti keresletnek. Az úgynevezett „elértéktelenedési kereskedés” (debasement trade) azt a jelenséget írja le, amikor a befektetők olyan eszközöket keresnek, amelyek megőrzik értéküket a pénzügyi rendszerek gyengülése esetén. A JPMorgan szerint az inflációval kapcsolatos bizonytalanság és az állami költségvetési hiányok miatt egyre többen fordulnak ezekhez az alternatív befektetésekhez. Ez a tendencia hosszú távon is fennmaradhat, mivel a gazdasági kilátások továbbra is ingatagok maradnak.
Mi várható 2025-ben?
A jövő évre vonatkozó előrejelzések szerint a bitcoin iránti kereslet tovább emelkedhet. Az Sygnum Bank szerint 2025-ben „keresleti sokkok” alakulhatnak ki, amelyek jelentősen megemelhetik a bitcoin árát. A bank szerint a növekvő intézményi tőkebeáramlások jelentősen felfelé hajthatják az árfolyamot. Az ETF-ek térnyerése mellett a hagyományos piacokon is növekedhet a kriptovaluták szerepe. Bár a piac továbbra is volatilis maradhat, a hosszú távú trendek stabilizálódást vetítenek előre. A befektetők így mind a bitcoin, mind az arany esetében folytathatják az értékmegőrző stratégiák kiépítését.
Hozzászólnál a témához? Írd meg véleményed Discord szerverünkön.