Az USA 6,5 milliárd dollár értékű bitcoin eladására készül, ami aggodalmat kelt a kriptopiacokon. Igaz, a múltbeli kormányzati eladások nem okoztak hosszú távú áresést.
Újabb állami bitcoin aukció
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) 6,5 milliárd dollár értékű bitcoin eladását tervezi, amelyet a hírhedt Silk Road piacról koboztak el. A döntés egy december 30-i bírósági ítéletet követően született, amely hosszú jogi vitát zárt le a lefoglalt bitcoin tulajdonjogáról. Jelenleg az amerikai kormány mintegy 198 000 bitcoin birtokában van, amelynek összértéke meghaladja a 18,5 milliárd dollárt. Az aukciós folyamatot a DOJ koordinálja, a bitcoinokat pedig a US Marshals Service (az Egyesült Államok bírósági végrehajtó szolgálata) értékesíti nyilvános árveréseken. Így elkerülik a közvetlen tőzsdei eladásokat, amelyek jelentősen befolyásolhatnák az árfolyamot -írja a Cointelegraph.
Politikai motivációk
Egyes elemzők szerint az eladás mögött politikai indokok is húzódhatnak. Jason Williams, a Fox Business közreműködője szerint a Biden-kormányzat a bitcoinok eladását szándékosan Donald Trump beiktatása előtt hajtja végre. Így Trump adminisztrációja esetleg magasabb áron lenne kénytelen visszavásárolni ezeket. Williams „az állami pénzügyi felelősség perverziójának” nevezte a lépést, és arra utalt, hogy a jelenlegi kormányzat tudatosan kihasználja a bikapiacot. Az árverés azonban nemcsak politikai feszültséget generál, hanem hatással lehet a bitcoin piacára is, legalábbis rövid távon.
Hogyan hat az eladás a bitcoin árfolyamára?
A bitcoin árfolyama 2,78%-kal esett vissza a bejelentést követően, ami a piac aggályait tükrözi az árverés hatásait illetően. Ugyanakkor a múltbeli példák azt mutatják, hogy az amerikai kormány bitcoin-aukciói nem okoznak tartós piaci zavart. Az amerikai kormány 2023 márciusa óta 38 000 bitcoint értékesített, miközben a kriptovaluta árfolyama 375%-kal emelkedett ugyanebben az időszakban. Az ilyen emelkedések mögött a spot bitcoin ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) iránti erős kereslet és Trump azon ígérete állhatott, hogy a bitcoint az USA stratégiai tartalékai közé vonja.
Az USA kimarad a profitból
Az amerikai kormány eddigi bitcoin-eladásai jelentős profit-lehetőségektől fosztották meg az országot. Az elmúlt években 195 092 bitcoin eladásából mindössze 366,5 millió dollár bevétel származott, miközben ezek az eszközök a jelenlegi árfolyamon több mint 18,25 milliárd dollárt érnének. Ez közel 17,9 milliárd dolláros elmaradt hasznot jelent. Bár a kormányzati eladások volumene jelentősnek tűnhet, a szakértők nyugalomra intenek. Ki Young Ju, a CryptoQuant vezérigazgatója, arra hívják fel a figyelmet, hogy a piac könnyen megveheti ezt a mennyiséget, akár egy hét alatt is.
Egy aukciótól nem kap sokkot a piac
Az amerikai kormány által használt aukciós modell előnye, hogy minimalizálja a piaci sokkhatásokat, mivel nem közvetlenül a tőzsdéken adják el a bitcoinokat. Az átlátható folyamat lehetőséget ad az intézményi és magánbefektetőknek, hogy licitáljanak a kriptopénzekre. Ez a megközelítés szemben állna egy „short pozíció” kialakításával, amely során a piaci ár esésére spekulálnának. Az aukciók azonban nem változtatnak azon a tényen, hogy az USA már így is jelentős összegeket veszített a korábbi értékesítések során.
Hozzászólnál a témához? Írd meg véleményed Discord szerverünkön.