Célegyenesben az EU kripto-szabályozása

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) kiadta végső útmutatását a MiCA szabályozás gyakorlatba való átültetéséhez, hogy a tagállamok meg tudjanak feleljeni az év végi határidőnek.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) kiadta végső útmutatását a MiCA szabályozás gyakorlatba való átültetéséhez, hogy a tagállamok meg tudjanak feleljeni az év végi határidőnek.

MiCA: miért fontos ez a szabályozás?

A kriptovaluták piacának robbanásszerű növekedése szükségessé tette az átfogó szabályozást az Európai Unióban. A MiCA (Markets in Crypto-Assets) célja, hogy egységes keretet adjon a kriptovaluták kezelésére a tagállamok között. A jogszabály első részei 2024 júniusában léptek életbe, a teljes implementációt pedig december 30-ára tűzték ki. Az ESMA most kiadott végső útmutatása segíteni hivatott a tagállamokat és a piaci szereplőket abban, hogy tartani tudjákta határidőt. Ennek ellenére hat tagállam, köztük Belgium és Lengyelország, továbbra is kihívásokkal küzd a szabályok értelmezésében. Az útmutató konkrét magyarázatokat nyújt, de nem fogalmaz meg álláspontot a konkrét eszközök besorolásáról -írja a Cointelegraph.

A tagállamok eltérő értelmezésétől tartanak

Az egyik legnagyobb kihívás amely az ESMA elé került, a tagállamok különböző értelmezése volt. A szabályozás szövege nem volt egyértelmű bizonyos digitális eszközök jogi kategorizálására. Több tagállam és „holder” (a kriptovalutákat birtokló személyek) is kifejezte aggodalmát amiatt, hogy a nemzeti hatóságok (NCAs) más-más következtetésre juthatnak. Az ESMA válasza az volt, hogy részletes iránymutatást ad a szabályozás alkalmazásáról, de nem nyújt „valódi világbeli” példákat, amelyek segítenék a konkrét eszközök osztályozását. Ezzel a hatóság megpróbálta elkerülni a félreértelmezéseket, ám sokak szerint ez csak tovább növeli a bizonytalanságot.

Stabilcoinok és technológiai semlegesség

A stabilcoinok (olyan kriptovaluták, amelyek árfolyamát egy stabil eszközhöz, például valutához kötik) piaca jelentősen növekedett a MiCA hatályba lépése óta. Az ESMA szerint azonban még mindig számos kérdés merül fel a stabilcoinok legális kereskedhetőségét illetően. A technológiai semlegesség –vagyis, hogy a szabályozás ne tegyen különbséget a digitális és hagyományos eszközök között– szintén fontos célkitűzés. A tagállamok egy része úgy véli, hogy a jelenlegi MiCA szabályok nem biztosítják kellően ezt az elvet.

MiFID II és a kriptoeszközök

A MiFID II (Markets in Financial Instruments Directive II) a 2008-as válság után jött létre a pénzpiacok szabályozására. A MiCA-val összefüggésben felmerült, hogy szükséges-e a MiFID II frissítése annak érdekében, hogy a kriptoeszközök pénzügyi eszközökként definiálhatók legyenek. Az ESMA végső jelentése szerint a MiFID II szabályok pontosítása elegendő, nincs szükség a definíciók megváltoztatására. Ezzel a hatóság egy „mindenkire érvényes” szabályozási megközelítést igyekszik kialakítani, amely biztosítja a piac stabilitását és a fogyasztók védelmét.

Mi lesz a következő lépés?

Bár a végső útmutató elkészült, az ESMA jelezte, hogy a továbbiakban is együtt fog működni a tagállamokkal és piaci szereplőkkel a szabályozás finomhangolása érdekében. A hatóság 49 oldalas dokumentumában többször is hangsúlyozza, hogy a jogszabály szövege nem fog változni, de a gyakorlati alkalmazás során felmerülő problémákat továbbra is figyelemmel kísérik. Az ESMA célja, hogy minimalizálja a tagállamok közötti eltéréseket, és egy átlátható, jól működő piacot hozzon létre az Európai Unióban.

Az USA vagy az EU jár előrébb a kriptoeszközök szabályozásában? Írd meg véleményed Discord szerverünkön.