Digitális euró: az EU nagy dobása lehet

A Deutsche Börse vezérigazgatója szerint az EU-nak egy állandó digitális euróra van szüksége, amely erősítené az övezet pénzügyi autonómiáját és stabilitását.

A digitális euró, mint az EU jövőjének záloga

A Deutsche Börse vezérigazgatója, Stephan Leithner szerint az Európai Unió egyik legfontosabb pénzügyi reformja lehet egy végleges digitális euró bevezetése. Egy frissen megjelent szakpolitikai dokumentumban egy tízlépcsős stratégiát vázolt fel, amelyben a központi banki digitális valuta (CBDC) kulcsszerepet kap. Az EU eddig is kísérletezett a digitális euró koncepciójával, de Leithner szerint most van itt az idő, hogy ezt végleges formába öntsék. Egy ilyen valuta segítene stabilizálni a pénzügyi piacokat, és megerősítené az EU gazdasági függetlenségét a globális pénzügyi versenyben. Az Európai Központi Bank (ECB) már tárgyal a nemzeti bankokkal a megvalósításról -írja a Cointelegraph.com.

Technológiai fejlesztések a pénzügyi rendszerben

Leithner kiemelte, hogy a digitális euró nem csupán egy digitális pénzeszköz lenne, hanem a pénzügyi ökoszisztéma megreformálásának egyik fő pillére. A „cash on ledger” (digitális fénypénz) és a „programozható fizetések” rendszereinek fejlesztése lehetővé tenné, hogy a digitális euró zökkenőmentesen illeszkedjen a jelenlegi fizetési rendszerekbe. Az automatizált tranzakciók lehetővé tennék, hogy a nagyvállalatok, pénzintézetek és az állampolgárok is gyorsabb, biztonságosabb pénzmozgásokat végezzenek. A Deutsche Börse álláspontja szerint e technológiák integrálása nélkül az EU pénzügyi rendszere versenyhátrányba kerülhet.

Csökkenteni kell a dollár befolyását

Az Egyesült Államok dollárja jelenleg domináns szerepet tölt be a globális pénzügyi rendszerben, ami az EU gazdasági függetlenségét is befolyásolja. Leithner szerint egy állandó digitális euró segíthetne csökkenteni ezt a függőséget. Az Európai Unióban az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott az amerikai gazdaságtól való leválás igénye. A Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA), az AI Act és a Digital Operational Resilience Act (DORA) együttes alkalmazása Leithner szerint lehetőséget adna arra, hogy az euró versenyképesebb legyen a globális piacon. Ezzel az EU kevésbé lenne kiszolgáltatva az amerikai monetáris politikának, amit a Fed (magyarul: „Szövetségi Tartalék Rendszer”) diktál.

Mit hoz a jövő a digitális euró számára?

Bár a digitális euró elindítása komoly pénzügyi és technológiai fejlődést hozhatna, egyelőre még sok a nyitott kérdés. Leithner javaslatai nem térnek ki a pontos szabályozási és technikai részletekre, ami azt mutatja, hogy a projekt megvalósítása még hosszú időt vehet igénybe. Az EU bankjai és szabályozó hatóságai még mindig vizsgálják, hogyan lehetne a digitális eurót integrálni a meglévő rendszerekbe. A végleges bevezetés dátuma még bizonytalan, de ha az EU valóban pénzügyi autonómiát akar, akkor Leithner szerint nincs más út.

Hozzászólnál a témához? Véleményed elmondhatod Discord szerverünkön.