Kvantumbiztos tárolók a Solanán

A Solana fejlesztői létrehoztak egy kvantumbiztos tárolót, amely a felhasználók vagyonát védi a kvantumszámítógépek által jelentett potenciális fenyegetésektől.

Kvantumbiztos megoldás

A Solana blokklánc fejlesztői új, kvantumbiztos tárolót fejlesztettek ki, amelyet Solana Winternitz Vault néven ismerünk. Ez az innovatív megoldás egy összetett hash-alapú aláírási rendszert alkalmaz, amely minden tranzakcióhoz új kulcsokat generál. Ezzel a módszerrel nehezebb összehangolt támadást végrehajtani a nyilvános kulcsok ellen, amelyeket a tranzakciók aláírása során tesznek közzé. A fejlesztés hátterében Dean Little, a Zeus Network vezető tudósa áll, aki január 3-án a GitHubon osztotta meg a részleteket -írja a Cointelegraph.

Hogyan működik a Winternitz Vault?

A Winternitz Vault egy speciális kulcsgeneráló eljárást alkalmaz. Először egy új Winternitz kulcspárt hoz létre, majd a nyilvános kulcs Keccak256 Merkle-gyökerét számítja ki. Ez egy olyan hash, azaz lenyomat, amely garantálja az adatok integritását, valamint a tranzakciók hitelességét. Ezután létrehoz egy úgynevezett „split” tárolót, amely egy felosztott és egy visszatérítési fiókból áll. A felhasználó egy Winternitz aláírással hitelesíti az általa küldeni kívánt összeget, amelyet „lamport”-ban (a solana kriptovaluta váltópénze) határoz meg. A tranzakció befejezése után a fennmaradó összeget a visszatérítési fiókba utalja, és lezárja a tárolót. Ez a rendszer további védelmet nyújt a támadásokkal szemben.

Opcionális, de hasznos biztonsági frissítés

A kvantumbiztos funkció jelenleg opcionálisan érhető el, és nem része a Solana hálózat átfogó biztonsági frissítésének. Ez azt jelenti, hogy a felhasználóknak maguknak kell dönteniük arról, hogy eszközeiket a Winternitz Vaultban vagy a szokásos Solana pénztárcákban tárolják. Azok, akik extra biztonságot szeretnének a kvantumszámítógépek által jelentett fenyegetésekkel szemben, választhatják ezt a megoldást.

Miért fontos a kvantumbiztosság?

A kriptovaluták világában egyre nagyobb aggodalmat kelt a kvantumszámítógépek fejlődése. Ezek a gépek képesek lehetnek feltörni az elliptikus görbe titkosításon alapuló rendszereket, amelyeket ma széles körben használnak a blokkláncok. Bár egyes szakértők, például Vitalik Buterin, az ethereum társalapítója szerint még legalább egy évtizedre vagyunk attól, hogy ez valódi fenyegetést jelentsen, a Solana lépése megelőző intézkedésként szolgál. Ez megnyugtathatja a befektetőket, akik attól tartanak, hogy a jövőben veszélybe kerülhet a vagyonuk.

Megosztott vélemények a fejlesztésről

A fejlesztés pozitív visszhangot kapott, de nem mindenki osztja a lelkesedést. Fred Krueger, a bitcoin egyik ismert befektetője és kommentátora például korábban azt állította, hogy a Solana lehet az első áldozata a kvantumtechnológiának. Mindeközben az Ethereum is dolgozik hasonló kvantumbiztos megoldásokon, de a Solana már most elérhetővé tette ezt az opciót felhasználóinak.

Mit gondolsz a kvantumszámítógépek jelentette fenyegetésről? Írd meg véleményed Discord szerverünkön!