Lehet mégsem Trump lesz a kriptovilág messiása

Trump változó hozzáállása a kriptovalutákhoz lehet, hogy inkább a politikai széljárásnak és az adományoknak köszönhető, mint valódi meggyőződésnek.

Trump és a kriptovaluták múltja

A volt amerikai elnök első ciklusa alatt nem volt nagy rajongója a kriptovalutáknak. 2019-ben azt mondta, hogy a kriptó nem pénz, „levegőből van”, és „elősegítheti az illegális tevékenységeket, beleértve a drogkereskedelmet is”. 2021-ben a bitcoinról azt mondta, hogy „úgy tűnik, mint egy átverés”, és nem szereti, mert „egy másik valuta, ami versenyez a dollárral”. Mindezek ellenére 2024 júliusában a Nashville-i Bitcoin konferencián Trump egy teljesen más arcát mutatta. Ígéreteket tett a kriptoközösség számára, például a SEC elnökének azonnali leváltásáról és egy bitcoin tanácsadói testület létrehozásáról – írja a cointelegraph.com.

Az újonnan szerzett érdeklődés

Trump hirtelen megváltozott hozzáállása a kriptovalutákhoz sokakat meglepett. Azonban az időzítés nem véletlen: nem sokkal azután, hogy egy pénzügyi jelentés szerint Trump NFT-kollekciója félmillió dollárt hozott neki etherben, elkezdte másként látni ezt az eszközosztályt. Ráadásul alelnökjelöltje, J.D. Vance, szintén rendelkezik bitcoin befektetésekkel, ami tovább erősíti Trump újonnan szerzett érdeklődését a kriptovaluták iránt.

Támogatók és ellenségek a kriptovilágban

Azonban Trump és Vance kriptóban való érdekeltsége eltörpül a nagyobb játékosok, mint például a BlackRock és a JPMorgan érdekeltségei mellett. A BlackRock vezérigazgatója, Larry Fink, aki a világ legnagyobb Bitcoin ETF-jét irányítja, valamint a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon, megengedőbb álláspontot képvisel a bitcoinnal szemben. Az ellentmondás Trump korábbi és jelenlegi hozzáállása között kérdéseket vet fel a valódi motivációiról.

Ígéretek és valóság

Bár Trump most látszólag támogatja a kriptovalutákat, korábbi elnöki ciklusában inkább akadályozta a kriptoipart. Például a Pénzügyi Bűncselekmények Elleni Hálózat (FinCEN) javaslatot tett egy szabályra, amely kötelezné a kriptocégeket, hogy nyilvánosságra hozzák a DeFi felhasználókat. Emellett a korábbi elnök a pénznyomtatást is támogatta, ami ellentétes a bitcoin decentralizált és infláció-ellenes filozófiájával.

A jövő kriptovaluták szempontjából

A jövőbeli elnökválasztás közeledtével a kriptoipar szereplőinek érdemes lesz figyelniük Trump ígéreteire és valódi cselekedeteire. Bár Trump most nyíltan támogatja a kriptovalutákat, a múltbéli tettei és a politikai környezete alapján nem biztos, hogy valóra váltja ígéreteit. Ahogy az iparág szabályozására vonatkozóan is szükség van mindkét párt együttműködésére, a kriptoipar jövője nem csak az elnökön, hanem az összes politikai szereplőn is múlik.