Egy sanghaji bíró megállapította, hogy a kriptovaluta nem fiat pénz, hanem vagyoni jelleggel bíró virtuális áru. Ezért magánszemélyek legálisan birtokolhatják.
Mit mond a kriptovalutákról a kínai törvények szelleme?
Kínában a kriptovaluta szektor jogi helyzete mindig is homályos volt. A Songjiang kerületi népbíróság egyik bírója, Sun Jie, most új szempontból vizsgálta ezt az összetett kérdést. Egy 2017-es üzleti vita kapcsán a bíró megállapította, hogy bár a virtuális valuta nem rendelkezik a fiat pénz státuszával, vagyoni jellemzőkkel mégis bír. Ez azt jelenti, hogy magánszemélyek legálisan birtokolhatják, ám kereskedelmi célú felhasználása szigorúan szabályozott. Kína Civil Kódexének 153. cikkelye szerint vállalkozások nem vehetnek részt virtuális valuta befektetési tranzakciókban, és saját tokeneket sem bocsáthatnak ki -tájékoztat a Cointelegraph.com
Mi történjen a blockchain inkubációs szerződésekkel?
Az ügy egy mezőgazdasági fejlesztő cég és egy befektetési társaság között zajló vitára épül. A mezőgazdasági vállalat megbízta a befektetési céget egy white paper elkészítésére, amely egy új kriptovaluta kibocsátásának alapjául szolgált volna. A megállapodás tizenhat millió forintnak megfelelő összegbe került. Egy év után azonban a token nem készült el, és a befektetési cég új követelésekkel állt elő, például egy alkalmazás kifejlesztését kérte. A mezőgazdasági vállalat ezt nem fogadta el, és pert indított a pénz visszaszerzése érdekében. A bíróság végül úgy ítélte meg, hogy mindkét fél hibázott, de kötelezte a befektetési céget majdnem a teljes díj visszafizetésre.
Bírói figyelmeztetés: a kriptovaluta veszélyes.
Sun Jie Bíró nem csupán a konkrét ügyet értékelte, hanem figyelmeztetett a virtuális valuták kockázataira is. Véleménye szerint a kriptovaluták, mint például a bitcoin, súlyosan megzavarhatják a gazdasági és pénzügyi rendszert. Sőt, ezek az eszközök gyakran az illegális tevékenységek, például pénzmosás, csalás és piramisjátékok eszközévé válhatnak. A bíró hangsúlyozta, hogy a törvény nem véd meg mindenkit, aki „vakmerően” részt vesz ilyen ügyletekben. Az egyének és cégek számára tehát kiemelten fontos, hogy megértsék a jogi következményeket, mielőtt kriptovaluta-tranzakciókba kezdenének.
Akkor miért engedélyezik a kriptopénzek birtoklását?
Bár Kína 2017-ben bezáratta a kriptovaluta-tőzsdéket és 2021-ben tovább szigorította az ilyen tranzakciók ellenőrzését, a virtuális valuta birtoklását soha nem tiltotta be. Ennek oka, hogy a birtoklás jogilag különbözik a kereskedéstől vagy a kibocsátástól. A bíró megerősítette, hogy az egyének legálisan birtokolhatják ezeket az eszközöket, mivel vagyontárgyként kezelhetők. Ez a megközelítés egyensúlyt teremt az állami szigor és az egyéni szabadságjogok között.
Merre halad Kína a kriptovaluták terén? Véleményed elmondhatod Discord szerverünkön.