Politikai nyomás döntötte meg a Libra/Diem projektet

A Meta stabilcoin projektje, a Libra/Diem, az amerikai szabályozók politikai döntésének következtében bukott meg -állítja David Markus, a Lightspark vezérigazgatója.

Mi történt a Libra/Diem projekttel?

A Meta ambiciózus stabilcoin-projektje, a Libra –később Diem– grandiózus tervekkel indult. A cél az volt, hogy egy globális digitális valutát hozzanak létre, amely megkönnyíti az online fizetéseket. Azonban a projekt már korai szakaszában súlyos akadályokba ütközött az amerikai szabályozók részéről. A Lightspark vezérigazgatója, David Markus nemrég nyilatkozott arról, hogy a Libra/Diem bukása nem csupán piaci vagy technológiai kudarc volt. Szerinte az amerikai hatóságok politikai döntést hoztak, amely ellehetetlenítette a projektet. Markus szerint a projekt „száz százalékban” politikai döntés áldozata lett.” -tájékoztat a Cointelegraph.

Miért volt politikailag kényes a projekt?

A Libra/Diem projekt széles körű érdeklődést váltott ki, mivel azt a Meta (Facebook) támogatta a maga hatalmas felhasználóbázisával és befolyásával. A szabályozókban ez aggodalmat keltett, mert egy ilyen valutával a Meta közvetlen kihívást jelenthetett volna a nemzeti valuták és a Fed irányítása alatt álló pénzügyi rendszer számára. Ezen kívül a projekt mögötti technológia –a blokklánc– szintén új szabályozási kérdéseket vetett fel. A stabilcoinokkal kapcsolatos aggályok, mint például a pénzmosás és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése, még inkább célkeresztbe helyezték a Libra/Diem-et.

Hogyan reagált a piac és a közösség?

Bár a projekt nagy reményeket keltett, a kriptoközösség véleménye se volt egyöntetű. Egyesek szerint a Libra/Diem új szintre emelhette volna a kriptovaluták elfogadottságát, mások viszont attól tartottak, hogy a Meta túl nagy hatalmat szerezhet azáltal, hogy saját valutát vezet be. A szabályozók folyamatos kritikái és a politikai nyomás miatt végül a Meta 2022-ben hivatalosan is leállította a projektet. Az érintettek közül sokan úgy vélik, hogy ha a szabályozási környezet kevésbé lett volna ellenséges, a projekt életképes maradhatott volna.

A stabilcoinok jövője

Más stabilcoinok, mint például a tether és az usd coin, továbbra is fontos szerepet játszanak a kriptopiacon. Ezek az eszközök egy-egy hagyományos valuta árfolyamához kötődnek, így viszonylag stabil értéket kínálnak a volatilis kriptopiacon belül. Bár a Libra/Diem bukása megmutatta, hogy a szabályozói akadályok komoly problémát jelenthetnek, a technológia iránti igény továbbra is nő. A projekt kudarcából származó tanulságok valószínűleg a következő generációs stabilcoinok fejlesztésében is szerepet kapnak majd.

Írd meg véleményed Discord szerverünkön.