Sam Altman: „Az AI évente tízszer olcsóbb lesz”

Az AI használatának költsége évente tizedére csökken, ami jelentősen befolyásolhatja az árakat és a technológia elérhetőségét – állítja az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman.

Az árzuhanás gyorsabb, mint a moore-törvény

Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója szerint az AI használatának költsége körülbelül évente tizedére csökken. Ez azt jelenti, hogy az AI-t egy adott szinten működtetni ma sokkal olcsóbb, mint egy évvel ezelőtt, és jövőre még olcsóbb lesz. Ez a trend sokkal gyorsabb ütemben zajlik, mint a híres Moore-törvény, amely szerint a számítógépes chipek teljesítménye kétévente megduplázódik, miközben az áruk csökken. Altman szerint az AI lehetőségei hasonló gazdasági hatással bírhatnak, mint a tranzisztor felfedezése: egy olyan technológiai áttörés, amely szinte minden iparágba beépülhet -írja a Cointelegraph.com.

Az AI hatása az árakra és a gazdaságra

Az OpenAI vezérigazgatója úgy véli, hogy az intelligencia és az energia ára jelenleg számos iparág fejlődését akadályozza. Ha azonban az AI költségei tovább csökkennek, sok termék és szolgáltatás ára is zuhanhat. Altman szerint ez hatalmas változásokat hozhat az iparban, hiszen a mesterséges intelligencia által vezérelt folyamatok és döntéshozatal sokkal olcsóbbá válik. Azonban arra is figyelmeztetett, hogy a luxuscikkek és a ritka erőforrások, például az ingatlanárak továbbra is emelkedhetnek, mivel ezeknek a költségeit az AI nem befolyásolja közvetlenül.

Demokratikus hozzáférés az AI-hoz

Altman felvetette annak lehetőségét, hogy az AI előnyeit szélesebb körben is elérhetővé kellene tenni. Például elképzelhetőnek tart egy olyan rendszert, ahol minden ember kap egy bizonyos „számítási kapacitást” (compute budget). Ez lehetővé tenné számára az AI széleskörű használatát. Emellett úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia költségeinek folyamatos csökkentése önmagában is elegendő lehet ahhoz, hogy az emberek széles rétegei számára elérhetővé váljon. A cél az, hogy 2035-re bárki hozzáférhessen olyan szintű szellemi kapacitáshoz, amely ma még a világ legintelligensebb embereinek összességét képviseli.

Verseny és piaci hatások

Az AI költségeinek csökkenése a piacokat is átalakíthatja. Például egy januári fejlemény rávilágított arra, hogy az olcsóbb AI-modellek komoly versenyt okozhatnak a meglévő technológiai óriások számára. Egy új kínai fejlesztés, a DeepSeek AI modell például jelentős hatást gyakorolt az amerikai félvezetőgyártó óriás Nvidia részvényeire, mivel a befektetők attól tartanak, hogy az alacsonyabb költségű AI-modellek csökkenthetik a drága hardverek iránti keresletet. Ez azt mutatja, hogy az AI gyors fejlődése nemcsak a hétköznapi életet, hanem a technológiai piacot is alapjaiban rengetheti meg.

Regisztrálj a Bybitre! 10 $ bónusz + 30% kedvezmény a fee-ből.

Hozzászólnál a témához? Véleményed elmondhatod Discord szerverünkön.